Answer:
F = 50 N
Step-by-step explanation:
Given data:
Mass of car = 250 Kg
Acceleration of car = 0.20 m/s²
Force required = ?
Solution:
Formula:
F = m×a
F = applied force
m = mass
a = acceleration
Now we will put the values in formula.
F = 250 Kg × 0.20 m/s²
F = 50 Kg.m/s²
Kg.m/s² = N
F = 50 N