Answer:
-251.9°C
Step-by-step explanation:
Given data:
Initial volume = 35.0 L
Initial pressure = 4.62 atm
Initial temperature = -10.0 °C (-10.0 +273 = 263.0 K)
Final temperature = ?
Final volume = 15.0 L
Final pressure = 8.71 atm
Solution:
According to general gas equation:
P₁V₁/T₁ = P₂V₂/T₂
Now we will put the values,
4.62 atm × 35.0 L / 263.0 K = 8.71 atm × 15.0 L /T₂
T₂ = 8.71 atm × 15.0 L × 263.0 K / 4.62 atm × 35.0 L
T₂ = 34360.95 atm.L.K /161.7 atm.L
T₂ = 21.26 K
Kelvin to °C:
21.26 - 273.15 K = -251.9°C