121k views
2 votes
A small ice cream cone costs $2.00, a medium costs $2.75, and a large costs $3.25. Special toppings cost

extra. Melanie's medium cone with 2 toppings cost $3.35. What is the unit rate of cost per number of toppings
for a medium cone?

A small ice cream cone costs $2.00, a medium costs $2.75, and a large costs $3.25. Special-example-1

1 Answer

6 votes

Answer:

0.30 per topping

Step-by-step explanation:

3.35 - 2.75= 0.60

0.60 / 2 = 0.30

User Iobender
by
5.5k points