19.8k views
0 votes
You bought 15 apples and 2 bags of Carmel for $16.00. The bags of caramel costs $5.35. How much does each apple cost? Write an equation.

User Yshak
by
5.5k points

2 Answers

2 votes

Answer

$12.65/15

Explanation:

$16.00-$5.35=$12.65

This means that $12.65/15 is the cost of each apple.

User Michael Speer
by
5.2k points
2 votes

Answer:

5.35*2+x=16 and the answer is $.35

Explanation:

5.35*2+x=16

10.70+x=16

-10.70 -10.70

x=5.30

5.30/15= about .35

User Miquel Coll
by
5.4k points