87.5k views
15 votes
You have at most $20.25 to spend at a market. Apples cost $0.30 each, and pears cost $0.70 each. Let
a be numbers of apples and
p be numbers of pears. Write an inequality that represents the numbers of apples and pears you can afford.

User Sarson
by
5.0k points

1 Answer

5 votes

Answer:

See below

Explanation:

.30 a + .70 p ≤ 20.25 where a = # apples p = # pears

User Pditommaso
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.