Answer:
0.5kg
Step-by-step explanation:
Given parameters:
Potential energy = 147J
Height = 30m
Unknown:
Mass of the bird = ?
Solution:
Potential energy is the energy due to the position of a body. Now, the expression for finding the potential energy is given as;
P.E = mgH
m is the mass
g is the acceleration due to gravity = 9.8m/s²
H is the height
147 = m x 9.8 x 30
m = 0.5kg