163k views
5 votes
Jamal used his savings to buy 15 pounds of flour at $0.42 per pound,

8 pounds of butter at $3.99 per pound, 1 pound of salt at $0.67
per pound, and 30 pounds of apples at $1.49 per pound. How much of
his saving did he use?
Plz help I’m doing a math test and my grades are pretty low

User Sanket B
by
8.3k points

1 Answer

4 votes

Answer: $83.49

Step-by-step explanation: You get every pound and multiply it by the money and add everything at the ned

User Jage
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories