224k views
1 vote
I think the answer to this problem is 11.2 but can somebody double check me real quick.

Here is the question:
Lin purchases 4 apples for $5. At this rate, how much would it cost her for 14 apples?

Important information:
One apple is worth 0.80.
One dollar is worth 1.25 apples.

2 Answers

3 votes
The answer is 11.2 I believe
User Joshua Shannon
by
4.7k points
5 votes
Yeah youre good because
.80 times 14 is 11.2
User TBE
by
5.4k points