menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $12. What is the cost per pound of tomatoes?
asked
Jun 1, 2021
104k
views
2
votes
The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $12. What is the cost per pound of tomatoes?
Mathematics
college
Strong Like Bull
asked
by
Strong Like Bull
5.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
It’s $3 because when you divide 12 by 4 you get three getting the price of how much each pound is per tomato
Manav Gabhawala
answered
Jun 3, 2021
by
Manav Gabhawala
5.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
$3/pound. $12 divided by 4 pounds is $3 per pound.
Miki Shah
answered
Jun 8, 2021
by
Miki Shah
5.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.4m
answers
Other Questions
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
Solve for h 3h=7(2/7-3/7h)-10
1/7 + 3/14 equivalent fractions
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org