104k views
2 votes
The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $12. What is the cost per pound of tomatoes?

2 Answers

4 votes
It’s $3 because when you divide 12 by 4 you get three getting the price of how much each pound is per tomato
User Manav Gabhawala
by
5.2k points
3 votes
$3/pound. $12 divided by 4 pounds is $3 per pound.
User Miki Shah
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.