menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Store A sells 3 candy bars for $3.45. Store B charges $5.45 for 5 candy bars. Store C sells 7 candy bars for $7.56. Which store offers the best value?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Store A sells 3 candy bars for $3.45. Store B charges $5.45 for 5 candy bars. Store C sells 7 candy bars for $7.56. Which store offers the best value?
asked
Sep 24, 2021
129k
views
0
votes
Store A sells 3 candy bars for $3.45.
Store B charges $5.45 for 5 candy bars.
Store C sells 7 candy bars for $7.56.
Which store offers the best value?
Mathematics
college
Vasiliki Siakka
asked
by
Vasiliki Siakka
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
Answer:
Store
C
Explanation:
$7.56÷7=$1.08 a candy bar
Mindmyweb
answered
Oct 1, 2021
by
Mindmyweb
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org