9.1k views
4 votes
A grocery store sells 6 bottles of water for $4 and 18 bottles of water for $10. Which is the better deal and why?

1 Answer

2 votes

Answer:

18 bottles of water for $10 because each bottle costs 56c compared to 6 bottles of water for $4 at 67c

Explanation:

All values rounded to the hundredth

6 bottles of water for $4

4/6=0.67

Each bottle costs 67c

18 bottles of water for $10

10/18=0.56

Each bottle costs 56c

User Tim Bird
by
8.4k points

No related questions found