141k views
1 vote
Write a unit rate for the situation. $18 for 6 pounds

User Neshta
by
8.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

the unit rate would be 3 dollars per pound

Explanation:

you need to divide 18 by 6 to get your answer

User Drewtato
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories