141k views
1 vote
Write a unit rate for the situation. $18 for 6 pounds

User Neshta
by
5.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

the unit rate would be 3 dollars per pound

Explanation:

you need to divide 18 by 6 to get your answer

User Drewtato
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.