159k views
4 votes
A projectile is fired horizontally from a height of 78.4 m at a speed of 300 m/sec. How far did it travel horizontally before hitting the ground?​

1 Answer

4 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

Using the formula for calculating range expressed as;

R = U√2H/g

U is the speed = 300m/s

H is the maximum height = 78.4m

g is the acceleration due to gravity = 9.8m/s²

Substitute into the fromula;

R = 300√2(78.4)/9.8

R = 300 √(16)

R = 300*4

R = 1200m

Hence the projectile travelled 1200m before hitting the ground

User Axel Lopez
by
6.6k points