233k views
3 votes
At Star Market, you can buy 3 pints of raspberries for $12.00. What is the cost per pint?

2 Answers

2 votes

Answer: x= 12/3

Explanation:

The answer to your problem is $4.00 per pint

User Drhodes
by
5.0k points
6 votes

Answer:

$4 per pint

Explanation:

Take $12 and divide by 3 pints.

:)

User Dave Anders
by
6.0k points