211k views
0 votes
HELP ME ASAP! TYSMMM

Ten family size bags of chips cost $15.00. What is the cost per bag? How much would 11 bags cost?

User Golja
by
7.1k points

2 Answers

2 votes

Answer:

Each bag would cost 1.50$.

15.00$ / 10 = 1.5$

1.5 = 1.50

______________________

11 bags:

1.5 x 11 = 16.5

16.5 = 16.50$

11 bags would cost 16.50$

User Lukastymo
by
8.4k points
4 votes

Answer:

Each bag is $1.50. 11 bags would cost $16.50.

User Bolton
by
8.5k points

Related questions

asked Nov 17, 2024 147k views
MagnusCaligo asked Nov 17, 2024
by MagnusCaligo
8.2k points
1 answer
5 votes
147k views
1 answer
4 votes
163k views
asked May 27, 2024 144k views
Mmohab asked May 27, 2024
by Mmohab
7.7k points
2 answers
4 votes
144k views