53.5k views
5 votes
Damon is buying meat by the pound at the deli. For every 5 pounds of meat he buys, he pays $8. What is the cost, per pound, for the meat?

User MD Ashik
by
5.4k points

1 Answer

7 votes

Answer:

$1.60 per pound

Explanation:

User Snaggs
by
5.7k points