30.4k views
5 votes
Marcos sees a cake advertised as $15 or 2 for $25. What is the difference of the unit rate?

A. 2.50
B. 4.25
C. 10
D. 13
PLEASE HELLP ME FAST

User Jalmarez
by
8.1k points

1 Answer

0 votes

Answer:

A. 2.50

Explanation:

25 ÷ 2 = 12.5

15 - 12.5 = 2.50

User IberoMedia
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories