menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Serena paid $24.60 for 7 and 1/2 gallons of gasoline. What is the cost per gallon of gasoline?
asked
Jun 18, 2021
123k
views
3
votes
Serena paid $24.60 for 7 and 1/2 gallons of gasoline. What is the cost per gallon of gasoline?
Mathematics
high-school
Pavel Evstigneev
asked
by
Pavel Evstigneev
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
The cost would be $3.28 for each gallon.
Hellopeach
answered
Jun 22, 2021
by
Hellopeach
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 22, 2023
193k
views
Serena paid $24.60 for 7 (1)/(2)Gallons of gasoline. What is the cost per gallon of gasoline.
Opike
asked
Nov 22, 2023
by
Opike
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
193k
views
asked
Sep 4, 2023
104k
views
Serena paid $24.60 for 7 1/2 gal of gasoline
Velma
asked
Sep 4, 2023
by
Velma
8.8k
points
Mathematics
high-school
2
answers
20
votes
104k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity