menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Sam buys one bag of flour for $2.50, three packages of shredded cheese for $3.00 each, and x packages of mushrooms for $3.50 each. If Sam paid $18.50 in all, how many packages o…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Sam buys one bag of flour for $2.50, three packages of shredded cheese for $3.00 each, and x packages of mushrooms for $3.50 each. If Sam paid $18.50 in all, how many packages o…
asked
Dec 10, 2021
127k
views
0
votes
Sam buys one bag of flour for $2.50, three packages of shredded cheese for $3.00 each, and x packages of mushrooms for $3.50 each. If Sam paid $18.50 in all, how many packages of mushrooms did Sam buy?
4
3
1
2
Mathematics
high-school
Susmita
asked
by
Susmita
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
Answer:
2 bags of mushrooms
Explanation:
Chamara
answered
Dec 11, 2021
by
Chamara
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
He can buy 2 packages of mushrooms
Eprovst
answered
Dec 15, 2021
by
Eprovst
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 28, 2022
70.2k
views
Sam buys one bag of flour for $2.50, three packages of shredded cheese for $3.00 each, and n. packages of mushrooms for $3.50 each. If Sam paid $18.50 in all, how many packages of mushrooms did Sam buy?
Jwrush
asked
Apr 28, 2022
by
Jwrush
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
70.2k
views
asked
Nov 13, 2022
63.6k
views
Sam buys one bag of flour for $2.50, three packages of shredded cheese for $3.00 each, and x packages of mushrooms for $3.50 each. If Sam paid $18.50 in all, how many packages of mushrooms did Sam buy?
Sumit Gemini
asked
Nov 13, 2022
by
Sumit Gemini
8.0k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
63.6k
views
asked
Dec 20, 2018
25.7k
views
Sam buys one bag of flour for $2.50, three packages of shredded cheese for $3.00 each, and two packages of mushrooms for $3.50 each. How much does Sam pay in all?
Heizar
asked
Dec 20, 2018
by
Heizar
9.0k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
25.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org