89.0k views
0 votes
If 3 pounds of apples costs $7.50, what is the unit rate for cost per pound? What will 9 pounds cost?

1 Answer

5 votes

Answer:per pound would cost 2.50 and for nine pounds it would cost 22 dollars and 50 cent

Explanation:

750 divided by 3=250 just add your point were before five and 7.50 plus 7.50 equals 15 plus 7.50 equals 22.50

User Brianpartridge
by
5.8k points