204k views
4 votes
What is the unit rate $2.39 for 48oz to nearest tenth

User Ashwini
by
6.8k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$0.05 per oz.

Explanation:

2.39/48=0.049...... which is 0.05 to the nearest tenth. Money is never the unit rate so that is why you divide money by the measurement, in this case, ounces.

User Dolmen
by
7.8k points