204k views
4 votes
What is the unit rate $2.39 for 48oz to nearest tenth

User Ashwini
by
7.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$0.05 per oz.

Explanation:

2.39/48=0.049...... which is 0.05 to the nearest tenth. Money is never the unit rate so that is why you divide money by the measurement, in this case, ounces.

User Dolmen
by
8.4k points

Related questions

1 answer
1 vote
69.4k views
asked Apr 22, 2018 166k views
Jayesef asked Apr 22, 2018
by Jayesef
8.0k points
1 answer
2 votes
166k views