30.0k views
0 votes
4.

If you lift a 30 kg weight 0.5 meters. How much Potential energy has it
gained?
Note:- Use g = 10 m/s?
a 150 J
b 60 J
C 180 J
d 100 J

1 Answer

4 votes

Answer:

150 J

Step-by-step explanation:

here, m= 30kg

height = 0.5 m

so

potential energy = mgh

= 30×10×0.5= 30×5

= 150 J

User Dulitha K
by
6.8k points