4.8k views
1 vote
What is the unit rate $8.99 for 8 lbs

User Poode
by
8.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$1.12

Explanation:

Divide.

8.99 / 8 = 1.12375

Round to the nearest cent if necessary.

1.12375 → 1.12

Best of Luck!

User Teena
by
8.2k points

No related questions found