174k views
5 votes
Five friends go to the local sandwhich shop. All five people order a combination meal, which includes a drink and a sandwhich for $5.89. One person thinks the total boll for all five friends will be around $50.00. Is this a reasonable estimate? Why?

A no, a reasonable estimate is around 5 × $6 = $30
B no, a reasonable estimate is around 1×$6=$6
C no, a reasonable estimate is around 5×$12=$60
D yes a reasonable estimate is around 10×$5=$50

2 Answers

2 votes

Answer:

its a because its a resasonable estimate

User Roxana
by
6.6k points
3 votes

Answer:

The answer is A no, a reasonable estimate is around 5 × $6 = $30

Explanation:

User Michael Bleigh
by
6.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.