Answer:
Rate of boat in still water = 70 km/hr
Rate of current = 15 km/hr
Explanation:
Let the speed of motorboat in still water =

Let the speed of current =

Equivalent Speed upstream =

Equivalent Speed downstream =

Distance traveled upstream = 440 km
Time taken upstream = 8 hours
Using the formula:


Distance traveled downstream = 510 km
Time taken downstream = 6 hours

Adding (1) and (2):

By equation (1):

Therefore, the answer is:
Rate of boat in still water = 70 km/hr
Rate of current = 15 km/hr