Answer:
acceleration(a)=2m/s²
Step-by-step explanation:
initial velocity(u)=0m/s
final velocity (v)=20m/s
time taken (t)=10sec
now
v=u+at
20=0+a*10
a=2m/s²
7.8m questions
10.4m answers