35.3k views
2 votes
You have one type of chocolate that sells for $6.00/lb and another type of chocolate that sells for $9.70/lb. You would like to have 11.1 lbs of a chocolate mixture that sells for $7.50/lb. How much of each chocolate will you need to obtain the desired mixture? You will need ______ lbs of the cheaper chocolate and ______ lbs of the expensive chocolate.

User Fekioh
by
8.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

lbs of the cheaper chocolate => x = 6.6 pounds(Ibs)

lbs of the expensive chocolate => y = 4.5 pounds(Ibs)

Explanation:

Let's the :

lbs of the cheaper chocolate => x

lbs of the expensive chocolate => y

You would like to have 11.1 lbs

Hence:

x + y => 11.1

x = 11.1 - y

You have one type of chocolate that sells for $6.00/lb and another type of chocolate that sells for $9.70/lb. of a chocolate mixture that sells for $7.50/lb.

Hence:

$6.00 × x + $9.70 × y = $7.50 × 11.1

6x + 9.7y = 83.25

Hence, we substitute 11.1 - y for x

6(11.1 - y) + 9.7y = 83.25

66.6 -6y + 9.7y = 83.25

-6y + 9.7y = 83.25 - 66.6

= 3.7y => 16.65

y = 16.65/3.7

y = 4.5 pounds

x = 11.1 - y

x = 11.1 - 4.5

x = 6.6 pounds

Hence:

You will need 4.5 lbs of the cheaper chocolate and 6.6 lbs of

User Enrico Stahn
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories