96.9k views
3 votes
The cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86. What is the cost per ounce of the cashews, to the nearest penny?

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.48

Explanation:

$5.86 divided by 12 = 0.48 when rounded to the nearest penny.

User Mimmo Grottoli
by
5.7k points