Explanation:
Number of gluten-free flour used for 5 pies= 2×5= 10 cups
cost of 4 cups of gluten-free flour = $12
cost of 1 cup = 12/4 = $3
Then,
cost of 10 cups of gluten-free flour = 3×10
= $30
Answer:
He spent $24 dollars
Each of the piecrusts had 2 cup of flour he has 5 pies so all pies altogether equally 10 cups so he buys 2 bags for $24 dollars
5.7m questions
7.5m answers