84.7k views
2 votes
Ronnie made 5 pies for New Year's Day. Some of his family members are allergic to gluten, so he bought gluten-free flour for all of the pies. For each piecrust, he used 2 cups of flour. Health Mart sold bags with 4 cups of gluten-free flour for $12. How much did Ronnie spend on the gluten-free flour so that he had enough for the crusts?

2 Answers

5 votes

Explanation:

Number of gluten-free flour used for 5 pies= 2×5= 10 cups

cost of 4 cups of gluten-free flour = $12

cost of 1 cup = 12/4 = $3

Then,

cost of 10 cups of gluten-free flour = 3×10

= $30

User Zellio
by
5.0k points
3 votes

Answer:

He spent $24 dollars

Explanation:

Each of the piecrusts had 2 cup of flour he has 5 pies so all pies altogether equally 10 cups so he buys 2 bags for $24 dollars

User Sonson
by
5.0k points