187k views
0 votes
A one-gallon can of paint costs $9.92. A five-gallon can of paint costs $43.29. How much will someone save if they buy the five-gallon can rather than five one-gallon cans?

2 Answers

5 votes

Final answer:

To save money, someone should buy the five-gallon can of paint instead of five one-gallon cans.

Step-by-step explanation:

To find out how much someone will save if they buy the five-gallon can rather than five one-gallon cans, we need to compare the cost of each option. The one-gallon can of paint costs $9.92, so five of them would cost $9.92 x 5 = $49.60. On the other hand, the five-gallon can of paint costs $43.29. Therefore, someone will save $49.60 - $43.29 = $6.31 if they buy the five-gallon can instead of five one-gallon cans.

User Thecardkid
by
5.1k points
6 votes

Answer:

You save $6.31.

Step-by-step explanation:

For this we need to find the unit price. To do that we take the cost/unit(in this case gallon

For the one gallon can we'll do 9.92/1 =9.92.

The unit price for the one gallon is $9.92 per gallon.

For the 5 gallon we'll do 43.29/5 = 8.66

The unit price for the five gallon is $8.66.

So we'll subtract 5•(9.92)-5•(8.66) =49.6-43.29= $6.31.

You save $6.31.

Hope this helps! If you have any questions on how I got my answer feel free to ask. Stay safe!

User Hardbyte
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.