Answer:
You save $6.31.
Step-by-step explanation:
For this we need to find the unit price. To do that we take the cost/unit(in this case gallon
For the one gallon can we'll do 9.92/1 =9.92.
The unit price for the one gallon is $9.92 per gallon.
For the 5 gallon we'll do 43.29/5 = 8.66
The unit price for the five gallon is $8.66.
So we'll subtract 5•(9.92)-5•(8.66) =49.6-43.29= $6.31.
You save $6.31.
Hope this helps! If you have any questions on how I got my answer feel free to ask. Stay safe!