179k views
4 votes
The baileys spent $18.00 for 4 two-liters sodas for the birthday party this weekend. What is the number of soda bottles that could be bought for $45.00?

User SimonRH
by
6.0k points

1 Answer

5 votes

Final answer:

The Baileys can buy 10 two-liter soda bottles with $45.00 based on a unit price of $4.50 per bottle.

Step-by-step explanation:

The question involves calculating the number of soda bottles that can be purchased with a certain amount of money based on a given unit price. If the Baileys spent $18.00 for 4 two-liter sodas, the unit price of one bottle is $18.00 ÷ 4 = $4.50 per bottle.

To find out how many bottles can be bought with $45.00, we divide the total money available by the unit price of one bottle: $45.00 ÷ $4.50 = 10 bottles.

Therefore, for $45.00, they could buy 10 two-liter bottles of soda.

User Xianshenglu
by
5.7k points