202k views
2 votes
HELP ME PLEASE!!!!

Star Market is selling containers. They are charging $28 for a set of 16 pieces. What is the price per piece?

User John Fouhy
by
5.0k points

2 Answers

0 votes
Answer: $1.75

28/16=1.75
User IiR
by
5.2k points
5 votes

Answer:

$1.75

Explanation:

Divide 28$ by 16 pieces for 1.75 a piece

User Ethan Bradford
by
6.1k points