menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Ms. Wittmer is traveling to New Jersey for the holidays. She filled up her tank with 28 gallons of gas for $145.89. What is the unit price of the gas?
asked
Jun 25, 2021
110k
views
0
votes
Ms. Wittmer is traveling to New Jersey for the holidays. She filled up her tank with 28 gallons of gas for $145.89. What is the unit price of the gas?
Mathematics
high-school
Thyagarajan C
asked
by
Thyagarajan C
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
Answer:$5.21
Explanation:
Stryku
answered
Jun 29, 2021
by
Stryku
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 1, 2022
207k
views
The distribution of prices for home sales in a certain New Jersey county is skewed to the right with a mean of $290,000 and a standard deviation of $145,000. Suppose Mrs. McCann selects a simple random
Seanrose
asked
Dec 1, 2022
by
Seanrose
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
17
votes
207k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org