153k views
3 votes
Sarah wants to buy new pillows for her

room. Which store offers the best buy
on pillows?

Sale Price
Store
3 pillows for $40
A
4 pillows for $50

B
C
2 pillows for $19
D

1 pillow for $11
C. Store C
D. Store D

A. Store A

User Derrdji
by
7.6k points

1 Answer

4 votes

3 divided by 40 = 0.075 per pillow for A

4 divided by 50 = 0.08 per pillow for b

2 divided by 19 = 0.10 per pillow for c

and obviosly d is 11

your answer is A.

User Dima Kuzmich
by
9.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories