153k views
3 votes
Sarah wants to buy new pillows for her

room. Which store offers the best buy
on pillows?

Sale Price
Store
3 pillows for $40
A
4 pillows for $50

B
C
2 pillows for $19
D

1 pillow for $11
C. Store C
D. Store D

A. Store A

User Derrdji
by
4.9k points

1 Answer

4 votes

3 divided by 40 = 0.075 per pillow for A

4 divided by 50 = 0.08 per pillow for b

2 divided by 19 = 0.10 per pillow for c

and obviosly d is 11

your answer is A.

User Dima Kuzmich
by
5.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.