190k views
1 vote
Derek spends $8.50 a day on school breakfasts and lunches. How much does he spend on food in a school week? (Hint: there are 5 days in a school week)

2 Answers

6 votes
8.50 x 5= 42.5
you multiply how much he spends in a day to the amount of school days
User Roms
by
5.3k points
3 votes

Answer:

$42.50

Explanation:

$8.50 x 5 days = $42.50

User CaseyB
by
4.9k points