90.0k views
1 vote
At the grocery store, 4 pints of ice cream cost $8.24. How much would 30 pints of ice cream cost

2 Answers

2 votes

Answer: I believe it would cost $61.8

Explanation:


(4)/(8.24) x (30)/(x)

8. 24 x 30 = 247.2

247.2 / 4 = 61.8

User Sahan
by
8.0k points
4 votes

Answer:

$61.80

Explanation:

you first want to find out how much one pint costs so you do 8.24/4 which is 2.06 then you multiply it by 30 to get 61.80

User Markus Hedlund
by
8.4k points

No related questions found