174k views
3 votes
A 10-pound sack of flour costs $8.

How much does 40 pounds of flour cost?
What is the cost per pound of flour?

User Typo
by
8.2k points

1 Answer

3 votes
Divide 10 & 8
Then multiply your answer by 40
User Jxw
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.