85.9k views
2 votes
Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake?

User Ruka
by
7.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The unit cost for each cupcake is .55 or 55 cents

Explanation:

6.60 divided by 12 is .55 so therefore, your answer is .55 have a great day hopes this helps :)

User Xenosoz
by
7.8k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories