146k views
2 votes
The corner store sells apples for $1.19 per pound. Select the stores that sell apples at a lower unit rate. Mark all that apply.

Store A; $2.50 for 2 pounds
Store B: $3.48 for 3 pounds
Store C: $3.80 for 4 ounds
Store D: $5.00 for 5 pounds

User TerryS
by
6.5k points

1 Answer

2 votes

Answer:

I think it would all but A

Explanation:

User Chris Dellinger
by
6.0k points