224k views
2 votes
A can a vegetable soup costs $2.88 for 12 ounces. A can of chicken soup costs $2.25 for 9 ounces. Which can of soup costs less per ounce? Use evidence to explain your answer. (If you do not have evidence to support your answer it will be marked wrong.)

1 Answer

2 votes

Answer:

$2.88/ 12 = $0.24 per ounce

$2.25/ 9 = #+$0.25 per ounce

Therefore a can of vegetable soup is less expensive per ounce