menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A package of 5 pairs of insulated socks costs $36.45. What is the unit price of the pairs of socks?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A package of 5 pairs of insulated socks costs $36.45. What is the unit price of the pairs of socks?
asked
Feb 8, 2021
228k
views
5
votes
A package of 5 pairs of insulated socks costs $36.45. What is the unit price of the pairs of socks?
Mathematics
high-school
Jsalter
asked
by
Jsalter
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
7.29
Explanation:
36.45 / 5 = 7.29
Ben Gottlieb
answered
Feb 15, 2021
by
Ben Gottlieb
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 18, 2024
137k
views
A package of 5 pairs of insulated socks costs $33.45. What is the unit price of the pairs of socks ?
Willian Ribeiro
asked
Nov 18, 2024
by
Willian Ribeiro
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
137k
views
asked
May 21, 2024
215k
views
A package of 6 pairs of insulated socks costs $47.34. What The unit price is $per pair of socks. What is the unit price of the pairs of socks?
Ksm
asked
May 21, 2024
by
Ksm
7.8k
points
Business
high-school
1
answer
4
votes
215k
views
asked
Feb 11, 2024
43.8k
views
A package of 3 pairs of insulated socks costs $21.87. What is the unit price of the pairs of socks ?
Salvationishere
asked
Feb 11, 2024
by
Salvationishere
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
43.8k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org