menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A package of 5 pairs of insulated socks costs $36.45. What is the unit price of the pairs of socks?
asked
Feb 8, 2021
228k
views
5
votes
A package of 5 pairs of insulated socks costs $36.45. What is the unit price of the pairs of socks?
Mathematics
high-school
Jsalter
asked
by
Jsalter
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
7.29
Explanation:
36.45 / 5 = 7.29
Ben Gottlieb
answered
Feb 15, 2021
by
Ben Gottlieb
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 18, 2024
137k
views
A package of 5 pairs of insulated socks costs $33.45. What is the unit price of the pairs of socks ?
Willian Ribeiro
asked
Nov 18, 2024
by
Willian Ribeiro
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
137k
views
asked
May 21, 2024
215k
views
A package of 6 pairs of insulated socks costs $47.34. What The unit price is $per pair of socks. What is the unit price of the pairs of socks?
Ksm
asked
May 21, 2024
by
Ksm
7.8k
points
Business
high-school
1
answer
4
votes
215k
views
asked
Feb 11, 2024
43.8k
views
A package of 3 pairs of insulated socks costs $21.87. What is the unit price of the pairs of socks ?
Salvationishere
asked
Feb 11, 2024
by
Salvationishere
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
43.8k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org