174k views
5 votes
The students at Porterville Elementary sold raffle tickets, each for the same price, for a fundraiser. The equation below shows how much money was raised with t tickets sold. $836 = $11t What is the unit rate in the equation above?

1 Answer

3 votes

Answer:

76

Explanation:

We were given The equation below which shows how much money was raised with t tickets sold. $836 = $11t

Mathematically, unit rate is How much of something per 1 unit of something else

$836 = $11t

Then we can get the value for "t" as

t= 836/11

t= 76

Hence, Unit rate is 76

User LemurFromTheId
by
4.8k points