127k views
2 votes
Marcus had $21 to spend on two posters. After buying them he had $13. How much did each poster cost?

User Mattl
by
5.5k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$4

Explanation:

Each poster cost $4 because $21 - $13 is $8 and you said he bought 2 posters so $8 divided by 2 is $4

User Max Alexander
by
5.7k points