73.5k views
4 votes
How much power is generated by a motor that can do 3,000j of work in 75s

User Yara
by
7.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

40watts

Step-by-step explanation:

Given parameters:

Work done = 3000J

Time = 75s

Unknown:

Power generated = ?

Solution:

Power is the rate at which work is done;

Power =
(work done)/(time)

Now, insert the parameters and solve;

Power =
(3000)/(75) = 40watts

User Mike Spear
by
7.2k points