112k views
2 votes
Egg noodles: Package A is 12 oz. for $0.99. Package B is 2 lbs. for $2.56

Which is the better deal

User Djunod
by
5.4k points

1 Answer

7 votes

Answer:

Package A

Explanation:

$0.99 ÷ 12oz = 0.0825

2lb = 32oz

$2.56 ÷ 32oz = 0.0800

therefore the package a is a better deal

User Mirkancal
by
4.6k points