69.2k views
0 votes
the cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86 what is the cost per ounce of the cashews to the nearest penny

User Beefchimi
by
6.4k points

2 Answers

2 votes

Answer:

0.5

Explanation:

User Johane
by
6.6k points
3 votes

Answer:

Answer:5.86รท12=0.5 in nearest penny

Step-by-step explanation:this number kind of problem u solve it using inversely proportional method one one quantity is decreasing which is the ounce

Explanation:

User Luke Page
by
5.6k points