189k views
5 votes
Math Questions!!! Please help if you see this!!

For #'s 1-2 find each unit rate and round to the nearest hundredth if necessary
1.) $140 for 18ft^{2}
2.) 14 lb for $2.99
For #'s 3-4 circle the better deal and give the unit rate for the better deal
3.) $56/25gal or $32.05/15gal
4.) $160/5g or $315/9g
......5-8 i have to do on my own bc they are word problems......
9.) How can you use rates to determine whether a situation is proportional relationship?
!!!!THANK YOU IF YOU HELPED, I'LL GIVE 5 STARS AND A THANKS HEART!!!!

User Basel
by
5.5k points

1 Answer

5 votes
6,840 I think for the answer
User Cookiemonster
by
5.7k points