33.8k views
1 vote
Caleb buys a two-pint bottle of juice for $4.48. What is the unit rate of the

cost of the juice per fluid ounce?

2 Answers

2 votes
The answer is 0.14! that’s the answer to this question! Hope this helps you
User Chase Henslee
by
5.2k points
7 votes

Answer:

0.14

Explanation:

Not sure if this is what you are asking but, 2 pints is 32 ounces. So if you want juice per ounce then you divide 4.48/ 32 which gets you: 0.14. Sorry if this is not what your are looking for.

User Hzitoun
by
4.9k points