81.6k views
4 votes
6 avacodos is 10$. How much is it for 12

2 Answers

6 votes

Answer:

Explanation:

divide 10 dollars by 6 avacados to get your unit rate, and then multiply that by 12 to get your cost.

10/6 is 3/2

3/2 times 6 is 18

so 18 dollars for 12 avacados

User Kias
by
5.1k points
3 votes

Answer: $20 if six avocados are $10 add 10+ 10= 20

User Melody
by
4.2k points