58.4k views
5 votes
Stella buys a one-pint bottle of juice for $2.72. What is the unit rate of the

cost of the juice per fluid ounce?

1 Answer

2 votes

Answer:

Explanation:

8 fluid ounces in a cup

two cups in a pint

16 fluid ounces in a pint

divide 2.72/16 to get your answer of $.17 a fluid ounce

User Knagode
by
7.7k points